Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej AKCEPTUJĘ

FAQ

Fototapety

1. Co to jest fototapeta?

Fototapeta to rodzaj tapety z nadrukowaną grafiką lub zdjęciem (fotografią wielkoformatową), zwanej również wydrukiem fotograficznym. Fototapety stanowią szybki i wygodny sposób aranżacji wnętrz.

2. Z jakiego materiału są zrobione fototapety?

Najczęściej spotykane fototapety, to fototapety papierowe, flizelinowe (papier powleczony włóknami poliestrowymi), winylowe (papier powleczony warstwą tworzywa sztucznego, polichlorku winylu) oraz lateksowe (papier powleczony lateksem). Pokrycie papieru dodatkowymi substancjami powoduje, że fototapety stają się bardziej trwałe, odporne na uszkodzenia i grubsze, łatwiej utrzymując temperaturę w pomieszczeniu.

3. Jaka jest trwałość fototapety?

Trwałość fototapety zależy od jej typu i gramatury. Fototapety na zamówienie, które są dostępne w naszym sklepie, są wykonane z flizelinowe (celulozy połączonej z włókniną) lub PCW na podkładzie flizelinowym. Produkty odznaczają się wysoką jakością, są odporne na pęknięcia i uderzenia. Dzięki temu bez problemu przetrwają w Twoim domu wiele lat.

4. Jaka gramatura fototapety jest najlepsza?

To zależy od indywidualnych preferencji. Dostępne w naszym sklepie fototapety na wymiar posiadają dwie gramatury: 190 g/m2 i 350 g/m2. Grubsze fototapety są bardziej odporne na uszkodzenia i lepiej izolują pomieszczenie.

5. Jak przykleić fototapetę?

Aby przykleić fototapetę, potnij ją na mniejsze kawałki, wyznacz pion, nałóż cienką warstwę kleju na ścianę, a następnie starannie nakładaj na nią kolejne bryty od góry do dołu. Dociskaj fototapetę za pomocą wałka lub miękkiej szczotki i usuwaj nadmiar kleju czystą, wilgotną gąbką. Jeżeli chcesz poznać szczegóły przyklejania fototapety na ścianę, zajrzyj do naszego poradnika.

6. Jakiego kleju do tapet użyć?

Fototapety należy przyklejać przy użyciu specjalnego kleju, który kupisz w sklepie z fototapetami lub sklepie budowlanym. Najlepiej sięgnąć po nieco droższy, wysokiej jakości klej wodoodporny. Jeżeli masz problemy z wybraniem odpowiedniego produktu, poproś o pomoc sprzedawcę. W przypadku naklejania fototapety na meble możesz również skorzystać z kleju do decoupage lub do drewna.

7. Jak przykleić samoprzylepną fototapetę?

Aby przykleić samoprzylepną fototapetę, zacznij od oczyszczenia powierzchni mebla lub ściany. Następnie wyznacz pion, odklej ok. 40 cm fototapety, przyłóż ją do podłoża i przyklejaj od góry do dołu, wygładzając powierzchnię materiału oraz usuwając gromadzące się pod nim pęcherzyki powietrza.

8. Jak nakleić fototapetę na meble?

Tapetowanie mebli to jeden z najlepszych sposobów, aby szybko i wygodnie je odświeżyć. Przed przystąpieniem do naklejania fototapety oczyść powierzchnię mebla za pomocą mydła, alkoholu (w przypadku zatłuszczenia) lub papieru ściernego (w przypadku gdy jego powierzchnia jest pokryta okleiną lub lakierem).

Następnie potnij fototapetę na odpowiedniej wielkości fragmenty. Gdy już to zrobisz, nałóż warstwę odpowiedniego kleju, zarówno na podłoże, jak i na samą fototapetę i starannie ją przyklej. Na koniec wygładź materiał, usuwając spod niego pęcherzyki powietrza za pomocą szpachelki lub drewnianej listewki.

9. Jak wymyć fototapetę?

Aby wymyć fototapetę, delikatnie przetrzyj zabrudzenia wilgotną ściereczką z odrobiną dobrego mydła. Pamiętaj, aby zrobić to przy użyciu jak najmniejszej ilości wody. Nie trzyj długo w jednym miejscu, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem materiału. Przed przystąpieniem do czyszczenia fototapety warto wykonać wstępny test na jej zapasowej próbce.

10. Jak usunąć fototapetę ze ściany?

Istnieją dwa główne sposoby usuwania fototapety ze ściany: na sucho i na mokro. W pierwszym przypadku delikatnie podważ fototapetę w rogu, chwyć kawałek materiału i powoli go odklejaj, uważając, aby nie uszkodzić ściany.

Usuwanie fototapety na mokro to częściej spotykana, wygodniejsza metoda. Tym razem rozpocznij od nasmarowania fototapety mokrą gąbką. Gdy materiał zmięknie, ponownie podważ go w roku i powoli ściągaj. Jeżeli natrafisz na problemy ze ściągnięciem fototapety, namocz ją jeszcze raz.

11. Jak optycznie powiększyć pokój?

Aby optycznie powiększyć pokój, najlepiej sięgnąć po dużą fototapetę z fotografią rozległej przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się w tej roli fototapety z obrazami krajobrazu, przyrody lub architektury.

12. Jak zaprojektować własną fototapetę?

Aby zaprojektować własną fototapetę, wystarczy skorzystać z dostępnego na naszej stronie konfiguratora. Jeśli chcesz to zrobić, wgraj do niego odpowiednią grafikę, opcjonalnie dodaj do niej tekst. Następnie wybierz rozmiar i kolorystykę fototapety i zobacz jej podgląd w swoim mieszkaniu.

13. Jak zrobić fototapetę z własnym zdjęciem?

Jeżeli chcesz stworzyć fototapetę z własnym zdjęciem, zacznij od zrobienia lub zeskanowanie odpowiedniej fotografii. Zadbaj o to, aby zdjęcie było wyraźne, wykonane w jak najlepszej jakości. W razie potrzeby poprawimy jego jakość. Jeżeli zależy Ci na stworzeniu fototapety ze starego zdjęcia, zleć jego zeskanowanie w profesjonalnym zakładzie. Kiedy już to zrobisz, skorzystaj z naszego narzędzia do projektowania fototapety lub napisz do nas bezpośrednio, określając swoje oczekiwania.

14. Jaka rozdzielczość zdjęcia jest odpowiednia do druku?

Rozdzielczość grafiki, którą chcemy wykorzystać do stworzenia fototapety, powinna wynosić min. 1000 pikseli na 1 metr kwadratowy. To oznacza, że jeżeli szerokość fototapety ma 2 metry kwadratowe, rozdzielczość grafiki powinna wzrosnąć do min. 2000 pikseli. Jeżeli natomiast chcesz stworzyć fototapetę z własnym zdjęciem, wykonaj je lub zeskanuj w rozdzielczości min. 600 DPI.

15. Ile kosztuje położenie fototapety?

Ceny fototapety zależą od jej typu, jakości i rozmiaru. Większość fototapet w naszej ofercie kupisz w cenie 46 zł za metr. To oznacza, że zakup fototapety w wymiarze 250 x 450 cm wiąże się z wydatkiem w wysokości ok. 500 zł.

16. Czy można położyć fototapetę na płytki?

Tak, takie rozwiązanie sprawdzi się np. przy aranżacji wystroju kuchni lub łazienki. W tym przypadku należy jednak wybrać odpowiedni rodzaj fototapety, która będzie odporna na wilgoć i wysoką temperaturę. Oprócz tego do przyklejenia fototapety na płytki trzeba użyć specjalnego kleju. Warto również rozważyć sięgnięcie po specjalne naklejki na płytki.

17. Czy można nakleić jedną fototapetę na drugą?

Nie, przed naklejeniem fototapety na ścianę należy starannie ją oczyścić.

18. Czy fototapety są bezpieczne dla dzieci?

Tak, nowoczesne fototapety są odporne na uszkodzenia oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dostępne w naszej ofercie fototapety posiadają atest higieniczny, certyfikaty ekologiczne i certyfikat trudno palności.

19. Czy fototapety są bezpieczne dla alergików?

Ponieważ niektóre fototapety są powleczone tworzywami sztucznymi, mogą nie być odpowiednie dla alergików. Wszystkie dostępne w naszej ofercie produkty są jednak bezwonne oraz posiadają atest higieniczny, dzięki czemu nie uczulają.

Plakaty

1. Jak zrobić własny plakat?

Aby zrobić własny plakat, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego. Wyślij nam swoją grafikę lub zdjęcie, określ rozmiar plakatu i odpowiedz, jak powinien wyglądać. W najbliższym możliwym czasie prześlemy Ci gotowy projekt. W razie potrzeby wspólnie uzgodnimy kolejne poprawki.

2. Jak zrobić plakat ze zdjęcia?

Aby zrobić plakat ze zdjęcia, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego. Prześlij nam fotografię, którą chcesz wykorzystać, podaj szczegóły na temat specyfikacji plakatu, a jak najszybciej go przygotujemy.

3. Jak oprawić plakat?

Miłośnicy plakatów często ich nie oprawiają, wieszając je bezpośrednio na ścianie. Wybierając plakat w naszym sklepie, możesz dokupić do niego drewnianą, białą lub czarną ramkę typu blejtram. Innym sposobem na prezentację plakatu jest umieszczenie go w estetycznej antyramie.

4. Jak przykleić plakat do ściany?

Aby przykleić plakat do ściany, możesz skorzystać ze zwykłej taśmy klejącej, taśmy samoprzylepnej, taśmy papierowej lub płatków samoprzylepnych. Oczywiście możesz również wbić w gwóźdź lub wywierać w niej niewielką dziurę, w którą włożysz śrubkę.

5. Ile kosztuje wydrukowanie plakatu?

Za duży plakat w formacie B1 zapłacisz u nas 99 zł. W przypadku mniejszych rozmiarów produktu jego cena spada (przy formacie A4 wynosi jedynie 29 zł).

Naklejki

1. Jak zrobić własną naklejkę?

Aby zrobić własną naklejkę, prześlij nam jej wzór w formularzu kontaktowym. Napisz, jakie cechy ma posiadać i jakiej ma być wielkości, a wydrukujemy określoną ilość sztuk. W razie potrzeby będziemy również w stanie poprawić jakość otrzymanego zdjęcia lub grafiki.

2. Na jakiej powierzchni przykleić naklejkę?

Naklejkę można przykleić niemal na dowolnej powierzchni: na ścianie, meblach, urządzeniach AGD, samochodach, szybkach, na drzwiach lub na podłodze. Aby to jednak zrobić, należy wybrać odpowiedni typ naklejki. W naszej ofercie znajdziesz naklejki na AGD, drzwi, okna stoliki, podłogę, samochody czy włączniki światła. Musisz jednak pamiętać, aby powierzchnia, na którą naklejasz naklejkę, była gładka, a nie chropowata. W tym wypadku naklejka długo się na niej nie utrzyma.

3. Jak przykleić naklejkę na ścianę?

Aby nakleić naklejkę na ścianę, odklej górę foli ze wzorem z papieru podkładowego i starannie przyłóż ją do oczyszczonej wcześniej powierzchni. Przyklejaj naklejkę stopniowo od góry do dołu, odklejając folię od papieru. Dociskaj naklejkę małą listwą, kartą płatniczą, raklą lub ściereczką.

4. Jak nakleić naklejkę na lodówkę?

Gdy umyjesz wierzch lodówki, dopasuj do niej rozmiar naklejki, w razie potrzeby ją docinając. Następnie przyklejaj naklejkę stopniowo od góry do dołu, odklejając folię od papieru podkładowego. Dociskaj naklejkę małą listwą, kartą płatniczą, raklą lub ściereczką.

5. Jak nakleić naklejkę na drzwi?

Gdy umyjesz drzwi, dopasuj do nich rozmiar naklejki, w razie potrzeby ją docinając. Napełnij spryskiwacz wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, a następnie spryskaj powierzchnię drzwi. Odklej fragment folii od papier podkładowego, a następnie przyklejają ją od góry do dołu. Jeżeli naklejka krzywo się ułoży, będziesz w stanie nieco ją przesunąć. Na koniec ostrożnie wypchnij wodę spod naklejki, naciskając na nią listwą owiniętą szmatką. Jeżeli nadmiar folii z naklejką wystaje poza drzwi, odetnij ją nożykiem.

6. Jak nakleić naklejkę na okno?

Aby nakleić naklejkę na szybę, zacznij od wymycia jej wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Teraz dokładnie osusz szybę za pomocą papierowego ręcznika. Gdy już to zrobisz, spryskaj wyczyszczoną powierzchnię szyby wodą, odklej fragment folii z naklejką od papieru podkładowego i przyklejaj ją od góry do dołu. Na koniec ostrożnie wypchnij wodę spod naklejki, naciskając na nią listwą owiniętą szmatką. Pozostało Ci jedynie osuszenie szyby i uszczelek za pomocą papierowego ręcznika.

7. Jak nakleić naklejkę na stolik?

Aby przykleić naklejkę na stolik, najpierw oczyść jego powierzchnię. Następnie sprawdź, czy naklejka dobrze do niego pasuje. W razie potrzeby odetnij jej niepotrzebne fragmenty. Gdy już to zrobisz, odklej fragment folii z naklejką od papieru podkładowego i starannie ją przyklejaj. Na koniec wygładź naklejkę za pomocą szmatki lub listwy owiniętej w tkaninę.

8. Jak nakleić naklejkę na podłogę?

Aby nakleić naklejkę na podłogę, wyczyść ją i zaczekaj aż wyschnie. Przyłóż naklejkę do podłogi i sprawdź, w którym miejscu chcesz ją umieścić. Gdy już to sprawdzisz, odklej naklejkę od papieru podkładowego i starannie dociśnij ją do podłogi. Na koniec wygładź powierzchnię naklejki za pomocą szmatki, rakli lub listwy owiniętej w tkaninę.

9. Jak odkleić naklejkę z szyby?

Aby odkleić naklejkę z szyby, zacznij od rozgrzania powierzchni pod naklejką przy użyciu suszarką. Następnie podważ brzeg naklejki i starannie ją odklejaj. Jeżeli na szybie pozostaną ślady kleju, usuń je zmywaczem do paznokci.

10. Jak usunąć klej po naklejce?

Aby usunąć klej po naklejce z dowolnej powierzchni, możesz sięgnąć po jeden z wielu gotowych preparatów, które kupisz w części supermarketów, sklepach budowlanych i specjalistycznych. Możesz również usunąć resztki kleju wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń lub alkoholem (spirytusem spożywczym, salicylowym, octem spirytusowym lub denaturatem).

11. Jak usunąć naklejki z mebli?

Aby usunąć naklejki z mebli, możesz sięgnąć po specjalne środki chemiczne do rozpuszczania klejów i smarów, które są dostępne w sklepach budowalnych. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić nimi mebli.

Istnieje również kilka metod usuwania naklejek z mebli domowymi sposobami. Pomogą w tym takie substancje, jak olej rzepakowy, majonez, margaryna, masło lub masło orzechowe. Nanieś jedną z nich na naklejkę, pozostaw na 30 minut, a następnie zmyj namoczoną szmatką. Gdy już to zrobisz, z łatwością odkleisz naklejkę z mebli.

12. Jak usunąć naklejkę z samochodu?

Aby usunąć naklejkę z samochodu, możesz skorzystać z jednego ze specjalnych preparatów, które kupisz w dużych hipermarketach. Dobrym pomysłem będzie również lekkie podgrzanie naklejki opalarką. Uważaj jednak, aby nie przesuwać urządzenia zbyt blisko karoserii.

Gdy naklejka stanie się miękka, spróbuj lekko ją podważyć palcem lub nożykiem. Aby pozbyć się z powierzchni samochodu resztki kleju, skorzystaj do preparatu do usuwania naklejek. Na koniec wypoleruj miejsce po odklejonej naklejce przy użyciu pasty polerskiej.